2020. június 5., péntek

Rajz 06. 05.

Zsebmozi, azaz flip book

A tankönyved vagy füzeted sarkára már te is biztosan rajzoltál apró kis rajzokat, így ha megpörgetted megelevenedtek, mozgóvá váltak. Ezek a pár másodperces alkotások fázisképekből állnak össze. Ha ezekből másodpercenként majd huszat pörgettünk le a szemünk előtt, akkor ezek a pillanatképek mozgóképpé váltak, életre kelnek - animációvá a szó jelentésének megfelelően.

Háttérismeretek

A film azért kelti a mozgás illúzióját mert egy adott eseményről készült pillanatképek sorát, vagyis a fázisképeket a szem, saját tehetetlensége miatt, csak mozgásként tudja érzékelni. Átlag mozgóképhez másodpercenként huszonnégy fázisképre van szükség, a különböző minőségű, gyorsaságú, lassúságú mozgóképhez természetesen többre vagy kevesebbre.

Története

A flip book sokoldalú, kreatív műfaj a 19. század végétől élte fénykorát, középpontban elsősorban a szórakoztatás állt, bár előfordultak dokumentarista és ismeretterjesztőnek tekinthető témák is, a kifejtést ezekben az esetekben a formátum erősen korlátozta. A következő linken bő válogatást láthatsz egy színes gyűjteményből. 👉Menő zsebmozik 100 évvel ezelőtt
A pörgetős füzet a mozi és a képregény megjelenése után sem tűnt el. Természetesen kötelező gyakorlat maradt a művészeti oktatásban, így a mai napig rendeznek flipbook fesztiválokat, ahol méretében, hosszúságában és nem utolsó sorban minőségében fantasztikus darabokat mutatnak be. Jelenleg a legtöbb példányszámban kiadott flip book a finn útlevél, oldalain egy sétáló rénszarvas látható,

A legaktuálisabb pedig a Koronavírus James Bond ellen című, kézmosásra buzdító alkotás.

Elkészítése

Az utóbbi kisfilmet werkfilmbe ágyazva nézhetjük meg, így azonnal el is leshetünk néhány fogást a legismertebb flipistától. A legfontosabb feladat a fázisképek elhelyezése. Az ábrázolni kívánt mozgás, mozdulat gyorsaságának, lendületének megfelelően az előző képhez igazítva kell a következő fázisképet megrajzolni. A profiknál ezt a feladatot egy átvilágító asztal segíti, mi az erősebben rányomott ceruzával könnyíthetjük meg a munkánkat, a következő lapon az előző kép kontúrjához viszonyítva rajzolunk tovább.
Teljes noteszek feláldozása helyett a legolcsóbb megoldás, ha jegyzettömböt, vagy postitot használunk, ezekből a megfelelő mennyiséget téphetjük le az animált történeteinkhez. A kész flip book-ot iratcsipesszel vagy pillanatszorítóval fogjuk össze.
Ha nem érzünk magunkban elég bátorságot az első saját flip book rajzoláshoz, természetesen számos félkész sablont letölthetünk, nyomtathatunk, színezhetünk, vághatunk és fűzhetünk össze.
(printable flip book template-t keress!)
Környezettudatos, de kevésbé látványos az online változat, ahol papír nélkül készíthetjük el digitális pörgetős füzetünket. Sokat segít, hogy alapbeállítás szerint itt kockás “lapokra” rajzolhatunk, ami megkönnyíti az egymást követő fázisrajzok pozicionálását.

Jó szórakozást! Ezt a feladatot nem kötelező beküldened! Azért természetesen, mint mindig, most is örömmel látom, ha elküldöd!
 ✅

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése