2020. május 15., péntek

Ének 05.15.



2020.05.15. ének 6.a

Kedves Gyerekek!

A mai órán Ludwig van Beethoven: cisz-moll Holdfény szonátájával ismerkedünk meg.

Ludwig van Beethoven (Bonn, 1770. – Bécs, 1827.) német zeneszerző, karmester és zongorista.
Joseph Haydn és Wolfgang Amadeus Mozart mellett őt tartják a bécsi klasszika harmadik nagy alakjának. Ugyanakkor zenéje a romantika jegyeit is magán viseli.

Feladatok:

1.       Az alábbi linkeken az életútjával, alkotókorszakaival, fontos műveivel ismerkedhetsz meg:




2.       Olvasd el az alábbiakat:

Ludwig van Beethoven: op. 27. no.2. cisz-moll Holdfény szonáta

A mű 3 tételes: I. Adagio sostenuto; II. Allegretto; III. Presto agitato

Rendhagyó mű, a szonáta műfaján belül. Az elejére Beethoven a „Sonata quasi una Fantasia” (mint egy fantázia) alcímet írta, és ennek megfelelő a formálása: a tételek szoros összekapcsolása, valamint az első tételnek a szonátaformától eltérő szerkesztése.
Giulietta Guicciardi grófnő, akinek a „Holdfény”-szonáta ajánlása szól, egy ideig úgy szerepelt a Beethoven-irodalomban, mint a híres „halhatatlan kedves” megtestesítője. A valóságban a fiatal grófnőnek – aki egy ideig Beethoven tanítványa volt – éppoly kevés köze volt e sokat emlegetett eszményképhez, mint magának a cisz-moll szonáta alkotójának a mű híres melléknevéhez. Az 1801-ben keletkezett szonáta első tételét Ludwig Rellstab, a költő a holdfényes Vierwaldstätti tóhoz hasonlította, innen származik a kompozíció nagy keletnek örvendő mellékneve. Kevésbé ismeretes a szonáta első tételének az a másik interpretációja, amely állítólag magától a zeneköltőtől származott (egy elveszett levelében utalva erre): eszerint J. G. Seume Die Beterin (Az imádkozó leány) című költeménye ihlette a második „fantáziaszonáta” Adagióját.

3.       Hallgassátok meg a zenemű híres első tételét az alábbi videóról:




Köszönöm a munkátokat!

Szeretettel:
Orsi néni

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése